خانه>رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در نشست علمی تنفس جنگل مطرح کرد: باید جوانب طرح تنفس جنگل به صورت همه جانبه دیده شود
تاریخ بروزرسانی: 19 بهمن 1398

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در نشست علمی تنفس جنگل مطرح کرد: باید جوانب طرح تنفس جنگل به صورت همه جانبه دیده شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، اسدالله تیموری روز پنجشنبه در نشست علمی تنفس جنگل، چالش ها و راهکارها که با حضور رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، کارشناسان ارشد و دیگر مسئولان مرتبط در دانشگاه علوم کشاورزی منابع طبیعی ساری برگزار شد با اشاره به اینکه باید مسائل منابع طبیعی از برخورد سلیقه ای به حوزه علمی ارجاع شود، افزود: اگر منطقی فکر کنیم هر عقل سیلمی بهره برداری از منابع طبیعی را به خصوص آنها که تجدید پذیر هستند کاملا بلا استفاده نمی دانند .

وی با اشاره به اینکه باید جوانب طرح تنفس به صورت همه جانبه دیده شود ، افزود: نگاه یک طرفه نه تنها راه به جایی نخواهد برد، بلکه منابع بهره برداران سنتی و دائمی آن را به خطر می اندازد.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی ساری اظهار داشت: آنچه امروز ما در برابر منابع طبیعی رنج می دهد افراط و تفریط است و باید طرحی علمی و با توجه به در نظر گرفتن همه جوانب از جمله منافع بهره برداران و حفظ منابع طبیعی اجرا شود.

تیموری گفت: امروز ظرفیتی در کشور از جامعه کارشناسان وجود دارد که بهتر است مسائل پیرامون جنگل را به آنها بسپاریم

وی ادامه داد:  اگر امروز سوالات و مشکلات حوزه جنگل را نمی توانیم پاسخ باشیم شاید به این دلیل است که از ظرفیت های کارشناسی و نخبگان خود به خوبی استفاده نکردیم .

رئیس دانشگاه علوم کشاوری و منابع طبیعی ساری تاکید کرد که مدیریت جنگل مدیریت اکوسیستم با مولفه خاص است و برای درستی به مدیریت مثبت در این اکوسیستم باید به صورت همه جانبه به آن نگریست.

تیموری گفت: امروزه در شمال کشور طرح توریسم جنگل به شدت تشویق می شود در حالی که هیچ راهکار و مدل برای جلوگیری از آسیب به جنگل برای آنها ارائه نشده است .

وی افزود: امروزه در سراسر جنگل های مازندران در حال تخلیه زباله هستیم که بیش از بهره برداری به جنگل های شمال کشور آسیب می زند .  

ایده تنفس جنگل‌های شمال در برنامه ششم توسعه در سال ۹۵ تهیه و در سال ۹۶ وارد مجلس شد تا برای یک دوره چهار ساله از سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۴۰۰ اجرا شود

توقف بهره برداری از جنگل های شمال کشور منجر به رکود فعالیت های بهره برداران سنتی شده است که انتقاداتی را در سالهای اخیر به همراه داشت

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری

 

نظرات